שר שלום ג'רבי על חינוך ילדים לתורה ולמצוות

חינוך הילדים שלנו כך שיתנהלו עפ"י הערכים שבהם אנחנו מאמינים הוא אחד האתגרים היותר גדולים שבהם אנחנו מתנסים. גם עבור הורים מהמגזר הדתי חינוך הדור הבא לתורה ולמצוות הוא מלאכה מורכבת שמחייבת השקעה יומיומית – שר שלום ג'רבי, מנכ"ל רשות השירות הלאומי אזרחי ואחת הדמויות הבולטות במגזר הדתי לאומי (ב-2012 הוא אף נבחר ע"י העיתון "בשבע" לאחד ממאה האישים המשפיעים ביותר במגזר זה, לצד הרב חיים דרוקמן, הרב חיים אייזמן, ד"ר אמנון אלדר, האלוף במיל. יאיר נוה, שופט בית המשפט העליון ניל הנדל, זאב חבר, מוני ליימן, אודי דוידי, שולמית מלמד ועוד), מתאר את האתגרים הייחודיים של חינוך הילדים לתורה ולמצוות.

ללכת בדרכי האב

יש המאמינים כי חינוך הילדים במגזר הדתי הוא משימה קלה יותר, וזאת לנוכח ההקפדה של הילדים על מצוות כיבוד אב ואם וההליכה בדרכיהם.

דוגמה לכך ניתן לראות בקורות חייו של שר שלום ג'רבי עצמו: כשהיה פעוט, עברה משפחתו לכרמיאל שהייתה אז ישוב קטן בראשית הדרך, וזאת לאחר שאבי המשפחה, הרב ציון ג'רבי, לקח על עצמו את מלאכת ייסודו של מערך חינוך דתי במקום. המשפחה כולה התגייסה כדי לתמוך באב ולאפשר לו להשלים את המשימה על הצד הטוב ביותר, ותרמה את חלקה (אגב, שר שלום הוא בעל תואר שני במדעי המדינה ומנהל ציבורי, אבל קודם לכן הוא למד לתואר ראשון בחינוך, שכן תחום זה קרוב לליבו).

יחד עם זאת, לא תמיד כך הדבר ובהחלט ישנם מקרים שבהם הילדים לא פוסעים בנתיבים שבהם פוסעים הוריהם באופן אוטומטי אלא בוחנים לאורך כל הדרך האם היא אכן מתאימה גם להם.

בהתאם, מתעצם האתגר של ההורים שמבקשים כי גם ילדיהם ייקחו על עצמם עול תורה ומצוות, ועליהם לגרום לילדים לרצות בכך מתוך בחירה חופשית.

יופיה של התורה וחשיבותן של המצוות

הדרך האפקטיבית ביותר לחינוך הילדים לתורה ולמצוות עפ"י שר שלום ג'רבי היא להציג להם את יופיה של התורה ואת חשיבותן של המצוות.

לשם כך מקפיד שר שלום להקדיש פרקי זמן משמעותיים ללימוד תורה עם ילדיו, בהתאם לגילם כמובן (שר שלום ג'רבי ואשתו נילי, המתגוררים בישוב מצפה יריחו, הביאו לעולם 5 ילדים).

לימוד התורה בצוותא מאפשר לשר שלום להציג בפני ילדיו את התורה במלוא הדרה על כל החוכמה הטמונה בה, ולסייע להם להבין מדוע קיימות תרי"ג המצוות ומה עומד מאחוריהן – כך שהילדים לא יראו בתורה ובמצוות הכרח מעצבן אלא דרך חיים בעלת יתרונות משמעותיים.

לקיחת האחריות על חינוך הילדים (במקביל למערכת החינוך הפורמלית כמובן) היא צעד שג'רבי ממליץ עליו לכל ההורים (בין אם הם מהמגזר הדתי ובין אם הם מהמגזר החילוני) והדרך האפקטיבית ביותר בעיניו להנחיל ערכים ראויים ותפישת עולם נאותה לדור הבא.

הדוגמה האישית של שר שלום ג'רבי

מרכיב חשוב נוסף בחינוך הילדים לתורה ולמצוות הוא כמובן הדוגמה האישית.

למעשה, ללא דוגמה אישית שום חינוך לא יצלח, שכן הילדים יותר משהם מקשיבים לנו ההורים הם מחקים את מעשינו.

בהתאם, מקפיד שר שלום ג'רבי על הליכה בדרכי התורה וקיום כל המצוות, וכן על התנהלות בהתאם לערכים העיקריים בהם הוא מאמין – אהבת הארץ, אהבת המדינה, אהבת העם וקירוב הלבבות (ערכים שהוטמעו בו עוד בימי הישיבה התיכונית כפר הרא"ה בה למד).

את הערכים האלה הוא מביא לידי ביטוי גם במסגרת תפקידו בשירות הלאומי אזרחי, ולדוגמה הוא פעל רבות כדי להרחיב את מעגל המתנדבים והמתנדבות כך שיכלול מגזרים רבים ככל האפשר – וזאת על-מנת שהשירות הלאומי אזרחי יהווה גם הזדמנות לקירוב לבבות בין בני אדם שונים זה מזה.

להשמיע את דעתך

*