מה הם הערכים אותם ספג שר שלום ג'רבי בצעירותו ממשפחתו?

שר שלום ג'רבי, ראש רשות השירות הלאומי אזרחי, הוא יליד 1969, נשוי ואב ל-5. באמתחתו תואר ראשון (בחינוך) ושני (מדעי המדינה ומנהל ציבורי, אוניברסיטת בר אילן), עוד לפני תפקידו הנכבד בשירות הלאומי הוא מילא שורת תפקידים במגזר הציבורי, הוא רב סרן (במיל.) וזאת לאחר שירות צבאי שכלל ישיבת הסדר (קרית שמונה), תפקיד לוחם בגולני וקצונה בחיל השלישות – ובכל נקודת זמן בחייו או צומת שבה קיבל החלטה חשובה הוא הושפע במידה ניכרת מהערכים אותם ספג ממשפחתו החל מגיל אפס.

שליחות מתמדת

שר שלום ג'רבי שמתגורר כיום עם משפחתו במצפה יריחו גדל בכרמיאל, אליה היגרה משפחת ג'רבי כששר שלום היה פעוט וזאת בעקבות בחירתו של אבי המשפחה, הרב ציון ג'רבי, לקחת על עצמו משימה חשובה: ייסודו של מערך החינוך הדתי בעיר שהייתה אז בחיתוליה (כרמיאל הוקמה בשנת 1964, מתוך יוזמה של ראש הממשלה לוי אשכול ליצור ישובים יהודיים שימנעו רצף התיישבות ערבי בגליל).

המעבר לכרמיאל, שכמו כל מעבר ובוודאי באותם ימים, לא היה פשוט, נראה לבני משפחת ג'רבי טבעי לחלוטין, שכן השליחות היא חלק בלתי נפרד מה-DNA המשפחתי, ולמעשה גם סבו של שר שלום, הרב יהודה מאיר גץ ז"ל, שימש בתפקיד אחראי ונכבד – במשך למעלה מרבע מאה הוא היה רב הכותל והמקומות הקדושים.

בהתאם גם שר שלום ספג את תחושת השליחות והרצון להביא ערך מוסף אמיתי לכל דבר שהוא עושה בחייו כבר מגיל צעיר מאוד.

ואהבת לרעך כמוך

ערך חשוב אחר עליו גדל שר שלום ג'רבי הוא "ואהבת לרעך כמוך", אחד המושגים היסודיים בכל תורת מוסר ופסוק שרבי עקיבא ראה בו, ובצדק, את הבסיס עליו נשענת התורה כולה.

הוריו של שר שלום הנחילו לו את הערך הזה כבר מגיל צעיר, וכמובן סיפקו לו גם דוגמה אישית נאותה, ומאוחר יותר, כשהתחנך במסגרת תנועת הנוער בני עקיבא ובישיבה התיכונית כפר הרא"ה, קיבל ערך זה חיזוק מערך נוסף והוא השאיפה לקרב בין הלבבות.

בהתאם, במסגרת תפקידו בשירות הלאומי אזרחי, פועל שר שלום ג'רבי על-מנת למשוך אל השירות אוכלוסייה מגוונת ככל האפשר ובפרט יצר מסלולים המתאימים לבני המגזר החרדי ולצעירים מהמיעוט הערבי שחי כאן איתנו. גם מבחינת המקומות שבהם ניתן להתנדב דאג ג'רבי להרחבת מגוון האפשרויות, כך שכל בן ובת שירות יוכלו לממש את "ואהבת לרעך כמוך" בשלל דרכים ולטובת אוכלוסיות שונות (כולל אגב בעלי חיים, שגם הם ראויים מבחינת ג'רבי לאהבה וחמלה ועזרה, ואכן בין הארגונים בהם יכולים המתנדבים והמתנדבות לפעול עמותת אנונימוס לזכויות בעלי חיים, חוות החופש שבה משתקמים בעלי חיים שנפגעו מתעשיית הבשר, הביצים והחלב, ובית החולים לחיות בר שבספארי, שבו משתקמים בעלי חיים שנולדו בטבע ולשם הם גם מוחזרים לאחר טיפול מתאים).

למה שר שלום ג'רבי מאמין ב"התרחק מן התרעומת"?

במסכת דרך ארץ שבתלמוד הבבלי מופיע הפסוק "התרחק מן התרעומת שמא תתרעם על אחרים", וגם זהו אחד הערכים המרכזיים אותם ספג שר שלום ג'רבי מהמשפחה, וגם הוא ממשיך להנחיל אותו הלאה, אל ילדיו.

הכוונה שעומדת מאחורי הפסוק היא להשתדל שלא לכעוס, וגם כשקיימת ביקורת להביע אותה מתוך רצון לבנות ולשפר ולא מתוך זעם. בפרט חשוב להקפיד על כך כשנקלעים לעימות, ודוגמה טובה לכך ש"נאה דורש נאה מקיים" ניתן היה לראות כשג'רבי קיבל איומים שונים בגלל המאמץ לגייס לשירות הלאומי את בני המגזר החרדי – והקפיד לא להתרעם על כך אלא להבין את החששות שקיימים במגזר ייחודי זה ולנסות לפוגג אותם.

להשמיע את דעתך

*